Od maszyny, która służy nam już wiele lat, nie można wymagać, że będzie ona funkcjonować tak, jak od razu po jej zakupie. Często również zdarza się tak, że wybieramy maszyny używane, a zatem zanim trafiły one do naszego zakładu, były użytkowane przez inną firmę. Zakup nowych jest najczęściej związany z dużymi kosztami, a przedsiębiorca nie zawsze dysponuje odpowiednimi funduszami. Czy zatem pozostaje nam korzystać z maszyny, która nie wykazuje już tak dużej efektywności? A może najlepszym rozwiązaniem będzie jej wymiana? Jest też trzecie wyjście…
Zaawansowana technologia i współczesny prężny rozwój techniki pozwala na dokonywanie bardzo zaawansowanych modernizacji starych maszyn przemysłowych. W ten sposób, możemy przez długie lata korzystać z tych urządzeń, które wykazują się dużą efektywnością i najlepiej sprawdzają się w naszej firmie. Nie oznacza to, że z każdym rokiem będzie spadała ich jakość. Starą maszynę można udoskonalić, odmienić i zautomatyzować.
Układ sterowania – mózg całej maszyny
Każde urządzenie i maszyna działają dzięki układom sterowniczym, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie. To bardzo złożony system, w którym znajdziemy liczne styczniki i przekaźniki. Zważywszy na długi czas ich pracy, musimy się liczyć z tym, że to właśnie one mogą ulec pewnym usterkom, a w konsekwencji cała maszyna straci na swojej efektywności, a nawet całkowicie przestanie działać. Przy modernizacji to właśnie układ sterowania najczęściej podlega wymianie na nowy. To dużo mniejszy koszt niż w przypadku wymiany całej maszyny. Pod uwagę należy również wziąć proces rozwoju podobnych układów, które wykorzystuje się w maszynach nowej generacji. Charakteryzują się one lepszą, bardziej efektywną, szybszą i niezawodną pracą. Twoje konkurencyjne firmy mogą właśnie takie posiadać. Wymiana zużytego układu sterowania może sprawiać, że Twoja maszyna również zyska na jakości.
Przekaźniki z układu, które nie sprawdzają się najlepiej, łatwo wyeliminujemy zastępując przestarzałe układy logiki sterownikami programowalnymi z wyjściami tranzystorowymi. Wykluczamy również styczniki, a w ich miejsce wkładamy falowniki lub serwonapędy. Wszystko to sprzyja podnoszeniu jakości pracy maszyny przemysłowej, która nie musi koniecznie w całości być zastąpiona nową.
Automatyzacja dla zwiększenia efektywności pracy
Z roku na rok na rynku pojawiają się coraz to nowocześniejsze maszyny przemysłowe. Nie trudno dostrzec zmiany w ich pracy. Te, które są promowane przez firmy produkcyjne, wyróżniają się automatycznym systemem sterowania, który w przeszłości był nieosiągalny lub zupełnie nieznany, a sterowanie maszyną odbywało się w trybie ręcznym. Jeżeli również Twoja maszyna nie posiada innowacyjnego systemu sterowania, a wymaga modernizacji, dobrze jest pomyśleć o jej automatyzacji, czyli wprowadzeniu automatycznego systemu sterowania, który zwiększy efektywności pracy maszyny i odciąży pracowników z obowiązków zarządzania nią. Taka zmiana nada maszynie niezawodności, większej precyzji, odporności układu na zakłócenia, jak również zwiększy jej funkcjonalność.
Modernizacja i automatyzacja maszyn przemysłowych to procesy, dające im szansę na nowe, lepsze życie, a ich właścicielom pozwalające nie tylko zaoszczędzić pieniądze na zakupie nowych urządzeń, ale w przypadku automatyzacji znacząco podnoszące jakość pracy całej firmy. Wydawało Ci się, że życie Twojej maszyny dobiega końca? A może to jednak jej początek?